Teknoloji:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam


Dünyanın ilk biyonik adamını yaratan İngiliz bilim adamı Rich Walker, projenin gelişim sürecini ve sonrasını anlattı. İnsanların projeyi öğrendiklerindeki 'Olamaz, imkânsız' gibi tepkiler verdiğini söyleyen Walker, 'İlk duyduklarında bilim kurgu filmlerindeki bir cyborg gibi düşündüler' dedi. New York Times ve BBC'den sonra Akşam'a konuşan Walker, bilim tarihinde çok önemli bir yer edinen buluşu ve hedefleri anlattı:

Terminatör'ün ilk adımları atıldı - izle

HER ŞEY BİR PROGRAMLA BAŞLADI

İki yıl önce Smithsonian Kanal ve İngiltere'deki Kanal 4 televizyonları bize insan vücudunun teknolojiyle ne denli ileri götürülebileceğine ilişkin bir belgesel hazırladıklarını söyledi. Vücudun nasıl geliştirileceği konusunda bir mühendislik çalışması yapıp biyonik bir adam yapıp yapamayacağımızı sordular. Ben ve Matthew Godden hemen 'Evet' dedik. Öncelikle hangi parçaları bir araya getirebileceğimizi planladık ve kendimize bir liste hazırladık. Altı hafta boyunca göz, kas, organ gibi yapay parçaları topladık.

googletag.display('div-gpt-ad-1353591549165-0');

AMERİKALI KOMUTANLAR İLGİLENDİ

1 milyon dolara mâl olan Biyonik Adam'ın modeli, İsviçre'nin Zürih Üniversitesi'nde sosyal psikolog olan Bertolt Meyer tarafından hazırlandı. Biyonik Adam'ı terminatör'e benzetenler oldu. Hatta bu benzetmeyi bizzat Amerikalı komutanlar yaptı ve Biyonik Adam'la müthiş derecede ilgilendiler. Biyonik Adam ve benzeri projeleri askeri teknoloji uzmanları da araştırdığı için insanların aklına doğal olarak 'Terminatör mü yarattılar' sorusu geliyor. Amacımız tıbba ve olağanüstü bir teoriye hizmet etmekti. Ancak bu haliyle bile Biyonik Adam Terminatör gibi bir robotun ilk gerçekçi prototipidir. Eğer Terminatör yaratılacaksa Biyonik Adam o yoldaki ilk parçayı oluşturdu.

İNSAN VÜCUDUNU YENİDEN YARATTIK

Biyonik Adam'da kullandığımız her yapay organ, insan vücudunda ya kullanılmakta ya da kullanılabilir durumda. Örneğin yapay kalp hali hazırda kalp nakil ameliyatlarında kullanılıyor. Biz cerrahi operasyonlarda kullanılan yapay organların yanı sıra henüz kullanılmamış organlar da aldık. Bir insan gibi kan dolaşımına sahip olmasını bile sağladık. Bu şekilde bir insanın vücudunun yüzde 70'ini yeniden yarattık. Bu haliyle bir insan vücuduna yeterince benzedi. Kavrama ve konuşma yeteneği üst düzeyde. Ayrıca neredeyse koşabiliyor. İnsan kadar iyi görme yeteneğine sahip.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×